Зовнішній світ занадто гучний, складний і яскравий. Він може налякати малюка, викликати відчуття дискомфорту та тривоги, невдоволення, роздратування тощо. Звідси з’являються негативні емоції, напруга, імпульсивність, навіть відстороненість. Якщо ви не знаєте, як зняти стрес у дитини, щоб вона почувалася максимально комфортно, ми завжди раді допомогти. Існує багато методів, що використовуються для розслаблення і заспокоєння малюка. Кожен має свій індивідуальний ефект. Пропонуємо вашій увазі 5 найбільш ефективних способів, завдяки яким знімається психологічна напруга. Таким чином, ваша дитина зможе навчитися управляти щоденними стресами, позбутися страху темряви, відчуття тривожності. Враховуючи, що стресові ситуації можуть стати причиною порушення правильного вимовляння слів, рекомендуємо заздалегідь прочитати статтю як вибрати логопеда.
Фізичні вправи для розслаблення
Даний вид відпочинку досить дієвий, особливо якщо займатися під улюблену музику. Сюди відноситься наступне:
- Дихальні техніки – ефективний спосіб, що дозволяє зняти напруження, уповільнити серцевий ритм, знизити кров’яний тиск, розслабитись й заспокоїтись. Метод підходить абсолютно всім: глибоко вдихніть, затримайте на мить дихання, видихайте повільно. Повторюйте дану вправу, поки не прийде відчуття спокою, зникне напруження.
- Рухливі ігри – спеціалісти рекомендують гратися у віддаленому тихому місці, щоб не відволікатися. Заглиблення в ігровий процес повинно відбуватися поступово. Також рекомендуємо дати в руки предмет, який можна пом’яти, наприклад, пластилін чи глину. Запропонуйте зліпити вигадану тваринку, маску тощо. Непоганим варіантом стане гра в конструктор.
- Стиснення і розтискання кулачків – дана вправа досить проста і водночас дієва. Попросіть дитину міцно стиснути пальці в кулак, помахати зап’ястками, розтиснути руки.
Завдяки таким простим вправам ви зможете допомогти дитині заспокоїтися, зняти напруження. Така діяльність повинна захопити малюка, приносити йому задоволення. Також варто пам’ятати, що на фоні стресу можуть виникнути та посилитися мовні труднощі, такі як дислексія, дислалія та дизартрія.
Створення чіткого ритуалу
Сюди можна віднести спільні прийоми їжі, читання, перегляд фільмів, навіть сімейні наради. Завдяки правильному розпорядку дня дитина почуватиметься комфортно, стабільно й повністю безпечно. Такі ритуали створюють більш домашню і затишну атмосферу, заспокоюють, зменшують рівень стресу, позбавляють від напруження. Малюк легше починає сприймати тривожні думки, адже батьки та близькі люди додають йому впевненості.
Ігрова терапія
Даний спосіб дозволяє зняти стрес, зміцнити свою впевненість. Рекомендуємо обирати заспокійливі ігри для дітей, завдяки яким можна реалізувати будь-які побажання: полетіти в космос, стати балериною, побудувати будинок тощо. Ігрові процеси являються самовираженням малюка, також розвиваються вміння спілкуватися. До психологічних переваг даної методики відноситься зменшення тривожності, підвищення самооцінки, розвиток емоційного інтелекту.
Для успішності такої терапії необхідно створити правильне середовище, яке стимулюватиме розвиток. Батьки також грають не останню, а скоріш ключову роль в даному процесі. Їх активна участь в іграх покращить результат та емоційний стан малюка.
Метод коротких занять
Діти не можуть зосереджуватися на чомусь конкретному тривалий час. Тому бажано розділяти заняття на декілька етапів. Робіть перерви для відпочинку, в цей час можна зайнятися чимось іншим (наприклад, повністю протилежним). Такі короткі заняття допоможуть уникнути перевантаження, підтримувати увагу до виконання той чи іншої дії, при чому без зайвого напруження і стресу.
Емоційне налаштування
Якщо дитина дуже нервова вам знадобиться правильна презентація, завдяки чому вона емоційно налаштується на подолання стресу. Покажіть їй гарні та цікаві картинки, почитайте, помалюйте, заспівайте. Малюк заряджається позитивним настроєм, створюється атмосфера довіри. Зосередження на фізичних відчуттях допомагає зменшити або повністю зняти напругу. Використання уваги у якості інструмента дозволить контролювати реакцію і емоційний стан під час виникнення стресової ситуації.
Казкотерапія
Становить собою метод психологічної корекції особистості малюка за допомогою читання й прослуховування спеціально підібраних текстів, наприклад, фантастичної прози, художніх казок, навіть біблії. Завдяки цьому можливо подолати напругу і тривогу навіть у дітей з освітніми особливими потребами.
Перелік казок залежить від типу страху вашого немовляти, адже у кожного він індивідуальний, навіть сприймається по-різному. Кожен дитячий психолог враховує кваліфікацію страхів виходячи з вікової категорії. Він знаходить методи боротьби з фобією дитини:
- 2-3 рочки – страх темряви, тварин;
- 4 роки – страх комах, казкових персонажів;
- 5-6 років – страх катаклізмів, нещасних випадків,
- школи;
- 7-8 років – страх смерті.
Казкотерапія працює через метафоричні відображення дитячих проблем, переживання через казкові сюжети. Дитина починає сприймати себе у якості героя казки, який стикається з різноманітними складнощами, які необхідно подолати. Вона вивчає свій емоційний стан, знаходить методи боротьби зі стресовою ситуацією й напруженням. через казки вона починає усвідомлювати, що такі відчуття це повністю нормально, можливо знайти розв’язання будь-якої проблеми.
Терапевтичний ефект можна досягнути за допомогою деяких механізмів, наприклад, занурення в безпечний сюжет казки, де можливо пережити навіть складні емоції, стежити за тим, як герой долає різноманітні труднощі й розуміє, що ц він так може. Створення й обговорення історії також зіграє позитивну роль. Такий спосіб зменшує відчуття тривожності, розвивається емоційний інтелект, зміцнюється віра у себе.
Малюк постійно відчуває сильні емоції, особливо в стресових та напружених ситуаціях. Вміння управляти ними означає знаходити спосіб їх подолання. Сюди відносяться усі вищеописані методи, завдяки яким заспокоюється нервова система, знижується рівень стресу, мислення стає більш позитивним. Дитина зможе позбутися пригніченого стану та знайти методи самовираження. Враховуючи, що стресова ситуація може викликати порушення мови та читання вам може знадобиться логопед-дефектолог.
