Негативізм у дітей і як його подолати

негативізм

Багато батьків знайомі з наступною картиною: син або дочка абсолютно все роблять навпаки. Враження, що зло від неї надходить спеціально, вона дійсно хоче принести шкоду. Дане явище називається негативізм – малюк протестує проти будь-яких життєвих обставин та ставлення до нього батьків. Причини такої поведінки незрозумілі, бо  вони явно приховуються. Давайте разом розберемося, що ж воно собою представляє.

Що таке негативізм

По суті це реакція на незадоволення будь-якої потреби. Дитячий негативізм являється одним зі способів подолання скрутної ситуації. Причиною може стати стрес, втома, бажання відстояти свою незалежність. Також малюк може протестувати проти  народження молодшої сестрички або братика, переїзду в інше місце, розлучення батьків, зміни школи тощо.

Види негативізму

 Розділяють декілька різновидів, кожен має свої індивідуальні причини та наслідки:

  • Пасивний – коли ваш син або дочка усе пропускає повз вуха. Вона просто не реагує на ваші вимоги та прохання.
  • Активний  – малюк намагається зробити протилежні дії, що від нього просять. У цьому випадку не варто намагатися сперечатися, краще відволічіть, підбадьорте, похваліть.
  • Мовний – тобто син або дочка неохоче вступає в спілкування або взагалі відмовляється розмовляти. Найчастіше мовленнєвий негативізм проявляється у вигляді затримки спілкування

У малюка псуються відносини з усіма членами родини або з кимось одним. Універсальним способом його подолання є наступне – враховуйте потреби, здібності та бажання вашої дитини. Найчастіше це явище не постійне, але може стати однією з рис особистості. Пам’ятайте, що дизартрія (порушення вимови букв, звуків) якраз являється однією з причин появи такого ускладнення.

Симптоми

Сюди відноситься висловлення негативних емоцій, наприклад, скарг, невдоволення. Малюк починає відмовлятися брати участь в якихось подіях чи іграх, адже він вже знає, що не виграє. В нього з’являється байдужість до спілкування з рідними. Починаються конфлікти на рівному місці, позитивні емоції просто відсутні. Негативізм у дітей виявляється у різноманітних сферах, наприклад у дитячому садку чи школі, а не тільки вдома. Вони починають бачити виключно негативні сторони ситуації, думати про найгірше.

Типи дітей та як справлятися з негативізмом у них

Пропонуємо розглянути кілька основних типів дітей. Також дамо поради стосовно подолання  даного ускладнення.

Лідери

Такі діти мають наступні характеристики:

  • Активні, проявляють ініціативу, хочуть постійно бути на головних ролях.
  • Завжди впевнені в собі, у різноманітних ситуаціях стараються проявити свої лідерські якості.

Якщо вони втрачають відчуття контролю та вибору будьте готові до прояву порушень в стосунках (відмова виконувати завдання, які для них нецікаві та взагалі не важливі, бажання нав’язати свої правила, тобто домінувати).

Працювати з такими малюками слід певним чином. Наприклад, дайте їм вибір, хай починають виконання завдань з того, що йому більш цікаве. Вони зможуть відчути контроль над ситуацією. Не забувайте включати у процесі ухвалення важливих рішень, хай самі обирають, як краще виконувати те чи інше завдання. Робіть змагання, запитайте, чи зможе дитина виконати якусь справу краще за вас. Постійно хваліть за лідерські якості, але якщо вони перегинають, постарайтеся м’яко скоригувати у правильне річище.

Чуттєві (орхідеї)

До характеристик відноситься наступне:

  • Легка вразливість, емоційність, відчуття невпевненості.
  • Тиск та стрес одразу викликають сльози та замкненість у собі.
  • Залежність від емоційного стану оточуючих й навколишньої обставин.

Дані порушення стосунків проявляються у вигляді замкнутості, плачу, відмови розмовляти. Малюк починає чинити опір при виконанні завдань, які, на його думку, занадто складні. Хочете подолати дане ускладнення, тоді створіть для нього спокійну та безпечну атмосферу, уникайте тиску, не підвищуйте тон. Завжди починайте з більш простих завдань, щоб дитина почувалася впевнено, що вона все може. Користуйтеся фразами підтримки: «Ти молодець, намагайся далі», «Я в тебе вірю, все вийде» тощо. На початку занять обійміть, допоможіть повністю розслабитися. Ми вже писали про те, як зняти стрес у дитини.

Вперті (бунтарі)

Діти цього складу постійно виявляють опір, не хочуть дотримуватись інструкцій та правил. Вони люблять посперечатися, перейти межі дозволеного, відстоюють свою незалежність. Ускладнення проявляється наступним чином:

  • Навіть якщо знають правила виконання завдання, усе одно відмовляються дотримуватися інструкцій і послідовності.
  • Провокаційною поведінкою перевіряють реакцію дорослих.

Хваліть навіть за маленькі досягнення, таким чином, ви заохочуєте до сумісної співпраці. Включайте гумор, наприклад: «Хто переможе, ти чи я? нуж бо почали!». Пропонуйте альтернативу, тобто він хоче зараз виконати завдання чи пізніше. Заміняйте прямі вказівки, замість «ти повинен» кажіть «з чого почнемо?». Ви не тільки зможете подолати ускладнення, також ваші відносини з дитиною стануть набагато кращими.

Ось ми оглянули основні типи дітей. Наша команда підготувала цікавий тест, який допоможе визначити особливості характеру та темпераменту малюка. Цей тест дасть вам зрозуміти, який саме тип у вашої дитини, та в подальшому допоможе підібрати найефективніші методики навчання –

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdDYiGUZkukAwKXZwoZUhY7-pj1n_vwglalXvL8vkdQBztQOQ/viewform?fbzx=2605496263592196449

Загальні рекомендації щодо подолання негативізму у дітей

Ось декілька порад, завдяки яким можна подолати негативізм у спілкуванні з дорослими:

  • Передбачуваність допомагає відчути себе більш впевненим.
  • Пам’ятайте, що конфліктні ситуації тільки ускладнюють відносити, тому старайтеся їх уникати.
  • Постійно кажіть дитині, що в неї все виходить, підтримуйте будь-яке її досягнення.

Праця вимагає не аби яких потуг, вам знадобляться розуміння та терпіння. Кожен малюк є унікальною особистістю, потребує індивідуального підходу. Негативізм дитини являється способом вираження своїх думок, емоцій, вражень. Якщо побудувати правильну взаємодію, то мінус перетвориться на плюс, тобто ви побачите початок позитивних змін. Не варто чекати негайних результатів, адже це дуже важливий період. В деяких випадках вам можуть знадобитися послуги логопеда, якщо дитина погано вимовляє звуки (одна з причин появи данного ускладнення).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *